Archive for July, 2011

July 31st Alberton Results

July 31st, 2011 | Uncategorized | Comments Off on July 31st Alberton Results


The fastest mile of the races at the Prince County Exhibition on Sunday was paced by Coors Life, owned by Jay Noye and driven to victory by Norris Rogers. This was Coors Life’s second consecutive win in the Harry O’ Brien Memorial, the winning driver receiving a trophy and the owner receiving a cooler and a set of harness. Jay Noye immediately donated the cooler to the Joe O’Brien museum in Alberton, run by Jack O’Brien. The race was unusual in that it featured three generations of drivers from the Wallace family – Wendall, his son Blair and his grandson Devon.
The Lloyd O’Brien Memorial was won by Marfas Vineyard, owned by Mary Jean Noye and also driven to victory by Norris Rogers.

The Syd Rennie Memorial trophy was presented to the winner of the ladies-only 5th race, Sandy MacDougall of O’Leary, racing Rivervue Jameen for Ryan DesRoche.

The Pat Murphy sponsored cooler in the first race was won by the dynamic duo of Kyle (driver) and Ryan (owner/trainer) DesRoche of O’Leary with perennial matinee campaigner Gold And Chances.

Complete Results:
Race 1 (Pat Murphy, Summerside Raceway)
1. Gold And Chances, own. Ryan DesRoche, Dr. Kyle DesRoche
2. Little Suzie, own. George Arsenault, Dr. Paul Conway
3. MacKenzies Dream, own/Dr. Terry Shea
4. Lady Ati, Own. Terry Shea, Dr. Kerry Shea

Race 2 (O’leary Co-Op, Alberton Fisheries)
1. Sindersoot, Own. Rick & Nancy Dunville, Dr. Brandon Darrach
2. Blue To The Moon, Own. George Arsenault, Dr. Paul Conway
3. Step On nanny, Own. Melvin Gamester, Dr. Clair Sweet
4. Bloomin Magic, Shirley Wallace, Dr. Wendall Wallace

Race 3 (R. H. Rennie & Sons, Tignish Credit Union)
1. Just Like Mom, Own. Terri Tremere, Dr. Freeman Coughlin
2. JIS, Own/Dr. Terry Shea
3. Julies Girl, Own/Dr. Clayton Adams
4. Windemere Dawn, Own. Byron Gamester, Dr. Clair Sweet

Race 4 (Central Credit Union, Gaudettes Transit Mix)
1. Rags To Britches, Own. Rick & Nancy Dunville, Dr. Brandon Darrach
2. Millar Millar, Own. Robert Parsons, Dr. Robbie Chappell
3. Misty Fog, Own/Dr. Stuart Tremere
4. Tobins Quick, Own/Dr. Terry Shea

Race 5 (Syd Rennie Memorial)
1. Rivervue Jameen, Own. Ryan DesRoche, Dr. Sandy macDougall
2. Bendolio, Own. Barb Murphy, Dr. Christina McCourt
3. Hawaiian Iceman, Own. Byron Gamester, Dr. Heather Gamester

Race 6 (Lloyd O’Brien Memorial, Harper’s Construction)
1. Marfas Vineyard, Own. Mary Jean Noye, Dr. Norris Rogers
2. Island Tiara, Own. Heather Gamester, Dr. Clair Sweet
3. Little Ben, Own. Jonny Jones, Dr. Stuart Tremere
4. Sherwood Dexter, Own. Byron Gamester, Dr. Phillip DesRoche
5. Delicate Time, Own/Dr. Paul Conway

Race 7 (Thomson Pace, Alberton Home Hardware)
1. Stracor, Own. Meagan & Brady Sweet, Dr. Steven Sweet
2. Fabulous Alberta, Own/Dr. Terry Shea
3. Butterscotch Belle, Own. Olive Darrach, Dr. Brandon Darrach
4. Aria Aria, Own. Robert Parsons, Dr. Robbie Chappell
5. Sammys Luck, Own. Robert Parsons, Dr. Ryan DesRoche

Race 8 (Harry O’Brien Memorial, town Of Alberton, Tignish Co-Op)
1. Coors Life, Own. Jaye Noye, Dr. Norris Rogers
2. Sassy Little Shark, Own. Shirley Wallace, Dr. Wendall Wallace
3. Golden Dreams Killean, Own/Dr. Ryan Neill
4. Cammillion, Own. Ivan MacMillan, Dr. Phillip DesRoche
5. Bonnaires Bubba, Own. Kristina McCourt, Dr. Devon Wallace
6. Jacks Pride, Own. Wendall Wallace, Dr. Blair Wallace

PCE Races Postponed to Sunday

July 30th, 2011 | Uncategorized | Comments Off on PCE Races Postponed to Sunday

The card of racing at the Prince County Exhibition will be held Sunday, July 31st at 2 p.m.

O’Leary, July 23, 2011

July 24th, 2011 | Uncategorized | Comments Off on O’Leary, July 23, 2011

The O’Leary Potato Blossom Festival wrapped up Saturday July 23rd with an eight-race card at the Charles F Willis Memorial Racetrack.
Twelve-year-old Kyle Desroche was the crowd favorite in race one, winning his very first start with Gold And Chances, trained by his fifteen-year-old brother Ryan.
The horsemen and their families gathered on the track with Clair Sweet and the Byron Gamester-trained Sherwood Dexter, as a tribute to their late friend in the Harold Darrach Memorial.
MLA Robert Henderson sponsored the 7th race, won by Ryan DesRoche with Rivervue Jameen and the signature race, the Charles F Willis Memorial, was won by Clair Sweet with his own Shadowcross Cliff.
Complete results follow:
Race 1 D & M Tools
1. Gold And Chances, own. Ryan DesRoche, Dr. Kyle DesRoche
2. Little Suzie, own. George Arsenault, Dr. Freeman Coughlin
3. Lady ATI, own/Dr. Terry Shea
4. MacKenzies Dream, Own. Terry Shea, Dr. Kerry Shea
Race 2 Dr. Wade Sweet
1. Western Alexa, Own/Dr. Elton Miller
2. Sindersoot, Own. Rick & Nancy Dunville, Dr. Brandon Darrach
3. Blue To The Moon, Own. George Arsenault, Dr. Freemen Coughlin
4. Miss Benlaagin, Own/Dr. Cam Trail
5. Bloomin Magic, Own. Shirley Wallace, Dr. Wendall Wallace
Race 3 Hemphill Buick Chevrolet
1. JIS, Own/Dr. Terry Shea
2. Step On Nanny, Own. Melvin Gamester, Dr. Nick McGillvary
3. Julies Girl, Own/Dr. Clayton Adams
4. Windemere Dawn, Own. Byron Gamester, Dr. Clair Sweet
5. Just Like Mom, Own. Terry Tremere, Dr. Stuart Tremere
Race 4 Harold Darrach Memorial
1. Sherwood Dexter, Own. Byron Gamester, Dr. Clair Sweet
2. Little Ben, Own. Johny Jones, Dr. Stuart Tremere
3. Delicate Time, Own/Dr. Paul Conway
4. Tobins Quick, Own. Terry Shea, Dr. Freeman Coughlin
5. Acton Neon, DNF
Race 5 Ralph & Gary Rennie Memorial
1. Rags To Britches, Own. Rick & Nancy Dunville, Dr. Brandon Darrach
2. Marfas Vineyard, Own. Mary Jean Noye, Dr. Jay Noye
3. Island Tiara, Own. Heather Gamester, Dr. Stuart Tremere
4. Millar Millar, Own. Robert Parsons, Dr. Robert Chappell
5. Shang Hi Clyde, Own. Amy & Kyle DesRoche, Dr. Ryan DesRoche
Race 6 Linda Sweet Memorial
1. Dreams, Own/Dr. Ryan Neill
2. Misty Fog, Own/Dr. Stuart Tremere
3. Sammys Luck, Own. Robert Parsons, Dr. Ryan DesRoche
4. Aria Aria, Own. Robert Parsons, Dr. Robert Chappell
5. RE’s Dr Ian, Own/Dr. William Folland
Race 7 Robert Henderson MLA, 2nd Greenhawk Supplies
1. Rivervue Jameen, Own/Dr. Ryan DesRoche
2. Butterscotch Belle, Own. Olive Darrach, Dr. Brandon Darrach
3. A Della Mac, Own. Darren Silliker & Dana Sweet, Dr. Dana Sweet
4. Stracor, Own. Megan & Brady Sweet, Dr. Stephen Sweet
5. Fabulous Alberta, Own/Dr. Terry Shea
6. Pictonian Press, Own/Dr. William Folland
Race 8 Charles F Willis Memorial, 2nd Albert MacMillan Memorial
1. Shadowcross Cliff, Own/Dr. Clair Sweet
2. Bonneires Bubba, Own. Kristina McCourt, Dr. Devon Wallace
3. Balbriggan Fox, Own. Harold Culleton & Blain McKenna, Dr. Brandon Darrach
4. Camillion, Own. Ivan MacMillan, Dr. Phillip DesRoche
5. Pan Cushion, Own/Dr. Jordan Hicken

Best-dressed horse at the racetrack had to be Step On Nanny, and she grinned in appreciation.

July 9 O’Leary Results

July 12th, 2011 | Uncategorized | Comments Off on July 9 O’Leary Results

Race 1 Mile Time 2:15:4
Owner Driver
1 School Girl Willy Mackay Willy Mackay
2 Step On Nanny Melvin Gamster Nick Macguillvary
3 Miss Benlaagin Cameron Trail Cameron Trail

Race 2 Mile Time 2:46:3

Owner Driver
1 Little Suzie George Arsenault Freeman Coughlin
2 A Horse of Course Freeman Coughlin Clayton Adams
3 Mackenzies Dream Terry Shea Terry Shea
4 Lady Ati Terry Shea Brandon Darrach

Race 3 Mile Time 2:22:2
Owner Driver
1 Little Ben John Jones Stuart Tremere
2 Sindersoot Ricky, Nancy Dumville Brandon Darrach
3 Windamere Dawn Byron Gamester Nick Macguillvary
4 Gold and Chances Ryan DesRoche Ryan DesRoche
5 Blue to the Moon George Arsenault Freeman Coughlin

Race 4 Mile Time 2:23:2
Owner Driver
1 Julies Girl Freeman Coughlin Clayton Adams
2 Tobins Quick Terry Shea Terry Shea
3 First Flight Home Willy Mackay Willy Mackay
4 Hawiian Ice man Melvin Gamster Nick Macguillvary
5 Just like Mom Terri Tremere Stuart Tremere

Race 5 Mile Time 2:24
Owner Driver
1 Mysty Fog Stuart Tremere Stuart Tremere
2 Delicate Time Paul Conway Paul Conway
3Sherwood Dexter Byron Gamester Robbie Chappell
4 JLS Terry Shea Terry Shea

Race 6 Mile Time 2:21:3
Owner Driver
1 Rags To Britches Ricky, Nancy Dumville Brandon Darrach
2 Marfas Vineyard Mary Jean Noye Nick Macguillvary
3 Shang Hi Clyde Amy,Kyloe DesRoche Ryan DesRoche
4 Millar Millar Robert Parsons Robert Parsons

Race 7 Mile Time 2:15:3
Owner Driver
1 Sammys Luck Robert Parsons Ryan DesRoche
2 Dreams Ryan Neill Nick Macguillvary
3 Aria Aria Robert Parsons Robbie Chappell
4 Annalytic Raymond White Raymond White

Race 8 Mile Time 2:13:2
Owner Driver
1 Butterscotch Belle Olive Darrach Brandon Darrach
2 Stacor Megan and Brady Sweet Stephen Sweet
3 E J Fantasy Stanley Maclillan Raymond White
4 Fabulous Alberta Terry Shea Terry Shea